Lady Diana

Naprawdę nazywała się Frances Spencer, dopiero później przebrała imię Diana, kiedy została księżną Walii.

Wpływ na dzieciństwo dziewczynki pochodzącej ze starego, arystokratycznego rodu, miał rozpad małżeństwa rodziców. Zdradzający się ciągle rodzice rozwiedli się, kiedy miała 8 lat i od razu zawarli nowe związki. Wywarło to ogromny wpływ na Dianę, która od tej pory stała się nieśmiała, małomówna i smutna. Nigdy w dzieciństwie nie była w cyrku, teatrze, w zoo czy w kinie. Uczyła się w szkole z internatem.

- Była mało pewna siebie. Pamiętam, że kiedyś któraś z nas skomplementowała jej kaszmirowy kostium. Ona zarumieniła się i powiedziała: „Mamusia mi go kupiła”. Boże, w tym wieku, kiedy nienawidzi się wszystkiego, co podoba się mamusi - wspomina koleżanka z uczelni.

Studentką była przeciętną, nie zdała nawet jednego z egzaminów. Po ukończeniu edukacji została przedszkolanką. Księcia Karola poznała przez siostrę Sarah, na wycieczce konnej w 1977 r. Ten jednak nie zwracał wtedy uwagi na zakompleksioną, smutną i pulchną nastolatkę. Gdy jednak Karol przekroczył trzydziestkę, zwiększyły się naciski, aby się wreszcie ożenił. Imię Diany pojawiło się na liście kandydatek, ale nikt nie wierzył, że zostanie jego żoną. Decyzję podjęła podobno królowa Elżbieta II, bo choć Karolowi dziewczyna niespecjalnie się spodobała, ona uznała ją za idealną kandydatkę. W końcu książę Filip, ojciec Karola, zmusił go do zawarcia związku z Dianą i ten przymusowo się jej oświadczył.

Małżeństwo nie układało się od samego początku. Jeszcze wieczór przed ślubem Karol spędził u swej kochanki, Camilli. Już po ceremonii rzucona w wir obowiązków królewskich księżna bardzo starała się sprostać zadaniom, ale gdy udawało się jej dobrze wywiązać z zadań, nie spotykała jej żadna pochwała, a gdy się coś nie udawało, dostawała ostrą reprymendę od męża.

Po urodzeniu pierwszego syna, księcia Williama, Diana popadła w depresję poporodową. Przed ślubem cierpiała na bulimię, a przed urodzeniem próbowała podobno popełnić samobójstwo. Miała rzucić się ze schodów, jednak znalazła ją jej teściowa. Niektórzy twierdzili, że był to wyraz jej rozpaczy i wołania o pomoc, inni że próba samobójcza nigdy nie miała miejsca.

Małżeństwo zaczęło się rozpadać po narodzinach młodszego syna, Harry’ego. Karol był podobno niezadowolony z faktu urodzenia syna, bo chciał córki. Oboje zaczęli romansować. Dianę wiązano kolejno z jej instruktorem jeździeckim, detektywem, marchandem, graczem rugby, chirurgiem i wreszcie milionerem i egipskim playboyem, Dodi Al-Fayedem. Rozwód nastąpił latem 1992 r. Dianie odebrano tytuł Jej Królewskiej Wysokości, ale pozostawiono tytuł księżnej Walii. Uznawano ją też dalej jako członkinię brytyjskiej rodziny królewskiej, jako matkę drugiej i trzeciej osoby w linii sukcesji do brytyjskiego tronu.

Zginęła w sierpniu 1997 r. w Paryżu, w wyniku wypadku pędzącego samochodu, w którym zginął też jej kochanek, Dodi Al-Fayed.

Polityka prywatności|Regulamin