Uważaj, przyszła matko

Kobiety mieszkające w mieście, a w trakcie ciąży chorujące na depresję, mają podstawy, aby martwić się. Ich dzieci będą podatne na zachowania aspołeczne.
- Nie jest jeszcze jasne, jak depresja w trakcie ciąży może wpłynąć na późniejsze zachowania antyspołeczne. Jednak wyniki naszych badań wskazują, że kobiety cierpiące na depresję w czasie ciąży potrzebują wielkiego wsparcia – ocenia profesor Dale F. Hay.
Związku między depresją w ciąży i przemocą u dzieci nie da się wyjaśnić przynależnością matki do konkretnej klasy społecznej, jej wiekiem, wykształceniem, stanem cywilnym, czy ilorazem inteligencji, a nawet depresją kobiety w późniejszym okresie wychowywania dziecka.
Wywiady z matkami nastoletnich już dziś dzieci przeprowadzano czterokrotnie - najpierw w trakcie ciąży, a następnie po porodzie i wreszcie gdy dzieci miały 11 i 16 lat. Wynika z nich, że dzieci kobiet, które w czasie ciąży cierpiały na depresję, czterokrotnie częściej wykazują agresję jako 16-latki. Badania objęły 120 dzieci z centrów brytyjskich miast.
Wyniki badań naukowców z Londynu, Cardiff i Bristolu opublikowało niedawno brytyjskie czasopismo „Child Development”.
Jeszcze do niedawna szacowano, że depresja w czasie ciąży dotyka około 12 procent matek. Najnowsze badania wskazują jednak, że może to dotyczyć już od 14 do 23 procent.

Polityka prywatności|Regulamin